Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler
 • Akşam Gazetesi
 • Bir Gün Gazetesi
 • Bugün Gazetesi
 • Cumhuriyet Gazetesi
 • Dünya Gazetesi
 • Fanatik Gazetesi
 • Fotomaç Gazetesi
 • Güneş Gazetesi
 • Haber Türk Gazetesi
 • Hürriyet Gazetesi
 • Millî Gazete
 • Milliyet Gazetesi
 • Posta Gazetesi
 • Radikal Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Star Gazetesi
 • Takvim Gazetesi
 • Taraf Gazetesi
 • Türkiye Gazetesi
 • Vatan Gazetesi
 • Yeni Akit Gazetesi
 • Yeni Asta Gazetesi
 • Yeni Şafak Gazetesi
 • Zaman Gazetesi

CEYNUR KARAĞÖZOĞLU 1947-2009

Bu haber 223 kere okunmuş. 13/04/2021

AYVALIK, CEYNUR KARAĞÖZOĞLU’NU ÖZLÜYOR 1947-2009

“HEP AKLIMA TAKILIR, ŞAİR ÖLDÜĞÜNDE, DİLİNİN UCUNA BİRİKMİŞ KAFİYELERİNE NE OLUR.

TARİHÇİ ÖLDÜĞÜNDE, ÖMÜR  BOYU TOPLADIĞI BİLGİLERİNİN, BİRİKİMİN, EZBERLERİNİN, BEYNİNDEKİ ARŞİVLERİNİN, FOTOĞRAFLARININ, BAŞINA NE GELİR…?

Bekir COŞKUN

11 Nisan 2009 Ayvalık –Güre-Yaya Efendi Cami avlusu, her kesimden yüzlerce insan, yüzleri asık ve şaşkın, Gülmesi yüzünden hiç eksik olmayan dostları Ceynur Karağözoğlu’nun vefatına bir türlü inanamayarak son görevlerini yapmaya çalışırken Ayvalıksız Ceynur’u yukarıdaki cümlecikleri düşünerek cevap bulmaya çalışıyorlardı. (bölgede bu kadar kalabalık sevgi yumağıdır anılarda)

İnanılması çok güçtü, Ceynur Karagözoğlu sevenleri için sadece Ayvalık değil tüm Türkiye hatta Dünya idi. Aylarca evinde Bel fıtık problemiyle yaşarken, nihayet İstanbul Çapa Tıp Fakültesinde 62 yaşında Bel ameliyatı başarılı geçmiş ve Müjdeleri almanın mutluluğunu yaşarken, Nasıl oldu Aşırı kiloları ve kan şekeri problemiyle yoğun bakım dakikaları ve acı son inanamıyorduk bir türlü bu bir gerçek dışı filim sahnesi gibiydi... (KIYI dergisi KEVSER hanım telefonla bildirirken şok olmuştum )…

1999 yılı YALOVA Körfez depremindeki görevlerimden bunalıp, büyük kentten Burhaniye-Edremit’te ilk Yıllarım. Eski dost TRT-GEZELİM-GÖRELİM ekibi Nuray ve Kadir Yılmaz  ile SAKLI CENNET ÖREN çekimlerinde bir Mola’da “Ceynur’u ara gelsin deniz kenarında KAZDAĞLARI ve MİTOLOJİ’yi anlatalım” deyince Kim, deyince Kadir ağabey Öfkeli bir sesle sen ne biçim sanatçı ve gazetecisin nasıl bu güne kadar tanışmadın deyince acele bir çözüm yaratıp Ceynur’a ulaşılmış ve kısa bir zaman sonra sohbetlere başlamıştık. (Güler yüzlü haliyle filim artisti Necdet Tosun’u hatırlatmıştı bana.)

Sonraki yıllarımızda. Basın anılarına dalmıştık, Yeni Asır ve Sabah Gazeteleri Muhabirlik-Müfettişlik yılları, Siyasi büyüklerle röportajları, Uğur Mumcu ve İlber Ortaylı anıları, Turizm şirketi BERDATUR (gezmek, gezdirmesini bilenle güzeldir.) ile gezilere başlamıştım. Gezilerde Ayşe yengemiz için yaptığı esprilere bayılırdık. Bu arada Ayvalık Çevre Koruma Derneği ve EGEÇEP görevlerinden dolayı özellikle Ayvalık okullarında TEMA eğitim ve CEVRE sohbetlerine beraber başlamıştık. Sergiler acıyorduk. Beni Ayvalık Protokolu içinde tutuyor ve çevresine sevdiriyordu. Fotoğraf sanatında da bütünleşmiştik ve KAFDER (Körfez Amatör Fotoğrafçılar Derneği) kurucularından ve yönetim kurulundaydı… Hayatımdaki çok bilgili ve keyif aldığım özel bir dostumdu. Sohbetlerinin ve bilgisine doyamıyordum. Vaktimin çoğu Ayvalık’ta geçmeye başlamış ve yerleşmem için ev aramaya başlamıştık. Kısmet..) Sonraki yıllarda önemli basın dostu Can AKSIN ağabeyle tanıştırdı ve KIYI DERGİSİ yaşamlarımız başladı. BALIKESİR BRT radyosunun 15 kuruluş yılında ikimizde ödül alacaktık. Ben Fotoğraf – Kendisi KIYI dergisi olarak yatağından kalkamamıştı, halbuki iyileşince Planladığımız KARADENİZ turumuz vardı… Ceynur gitti KIYI dergisi ışıksız kalıp söndü ve tükendik… AYVALIK KUTUP YILDIZI sönmüştü… Cunda girişi Adına yapılan parkta halen çok sönük ve ilgisiz bir konumda. Merkezde Ayvalık 3.sokak tabelası CEYNUR KARAĞÖZOĞLU olarak kimlerin dikkatini çekiyor bilemiyorum. Edremit körfezini ve Kazdağılarını, Zeytini hep bir bütün olarak savunur, Festivallerde birlik beraberlik olmayışına üzülür, partiler üzeri sahip çıkılmasını isterdi, Bu nedenle çok örnek bir çalışmamız olmuştu son yıllarında AYVALIK ve KÜÇÜKKUYU SANATTA KARDEŞ KENT BERABERLİĞİ protokol anlaşması yapmıştık dönemin Belediye Başkanı Yusuf AKSOY ve Dernek Başkanı Medine AKSOY ile Bülent Aydın dost ne güzel tanımlamıştı. Ceynur KARAĞÖZOĞLU’nu… AYVALIK VE BALIKESİR YÖRESİNDE KUŞ UÇSA CEYNUR AĞABEY’İN HABERİ OLUR, BİR DAL KIRILSA YÜREĞİ ACIRDI. YAZILARI ŞÖYLEŞİLERİ EĞİTİCİ, SOHBETİ, SOFRASI KEYİFLİ, YÜZÜ HEP GÜLEÇ BÖLGESİNİ VE İNSANINI İYİ TANIYAN, DENİZİNE, AĞACINA, BUGÜNÜNE, YARININA SAHİP ÇIKAN DEĞERLİ BİR DOSTUNU KAYBETTİ AYVALIK…

CEYNUR KARAGÖZOĞLUNU TANIMAK İSTEYENLERE:

1947 yılında Balıkesir’in Gömeç ilçesinde doğdu. 40 Yıl Gazetecilik yaşamında Yeni Asır ve Sabah Gazetelerinde muhabirliği ve müfettişlik yaşamı. TRT PROGRAM DANIŞMANLIĞI, BERDATUR turizm şirketi-Reklam ajanslığı ve( Son yıllarda yazmaya çalıştığı bir roman çalışmaları vardı) KIYI dergisi yöneticilik görevleri ile Duayen bir BASIN yaşamı vardı. 1977-1989 yıllarında Balıkesir İl genel meclisinde Ayvalık temsilcisi olarak çok yararlı oldu. Türkiye’deki Kent meclisleri ile yakın ilişkisi vardı. Birçok Okul Dernek Başkanlığı, Ayvalık Çevre Koruma, EGEÇEP, GÜMCED, TEMA, DOĞAL HAYAT  çevre gibi konuları içindeydi. Ayvalık Kent Konseyi Başkanlığı, Ayvalık Müze, Kütüphane gibi derneklerde bir ışıktı, İyi bir Fotoğraf sanatçısıydı. Şair Halil Soyuer’i çok severdi, Eşi Ayşe hanım, Kızları Dilber ve Ceyda Ayvalık’ta anılarla yaşama devam etmektedirler. Sonuçta Ayvalık; Ceynur KARAĞÖZOĞLU, Türkel MİNİBAŞ, Bekir COŞKUN özlemleriyle yanmaya, yokluklarını hissetmeye devam ederken. Nurlar içinde yatsınlar.

KIZI CEYDA KARAĞÖZOĞLU YEŞİLSIRT (KIYI  dergisi sayı 15-2009) “Pırlanta kalpli, dünyalar iyisi canım babacığım, senin için birkaç şey yazmak istedim ama benim için öyle büyüksün ki hangi birkaç şeyi yazacağımı bilemiyorum. Seni hatırlayabilmem için albümlere. Eşyalara veya bizi hiç yalnız bırakmayan dostlarımıza bakmama gerek yok, çünkü sen benim beynimsin ve kalbimin her yerindesin. Yaşamda birçok kavrama çok sinirlenirdim biz insanları yendikleri için mesela “zaman”gibi. Ama bilmezdim ki bu kavramı seni yitirerek yeneceğimi, çünkü sen benim için her zamandın. 10 Nisan 2009 gecesi geldi geçti Babacığım, âmâ sen benim kalbimden asla gelip geçmeyeceksin. Seninle benim babam olduğun için gurur duyuyorum, seninle tüm insanlara samimiyet, sevgi ve iyi niyet üretebildiğin için yaşamda hep dürüst ve onurlu davrandığın için gurur duyuyorum. Seni çok seviyorum.”

HAŞMET DEMİRBİL

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?