Namaz Vakitleri
Görüntülenen Şehir:   Loading
Puan Durumu Loading
Gazeteler
 • Akşam Gazetesi
 • Bir Gün Gazetesi
 • Bugün Gazetesi
 • Cumhuriyet Gazetesi
 • Dünya Gazetesi
 • Fanatik Gazetesi
 • Fotomaç Gazetesi
 • Güneş Gazetesi
 • Haber Türk Gazetesi
 • Hürriyet Gazetesi
 • Millî Gazete
 • Milliyet Gazetesi
 • Posta Gazetesi
 • Radikal Gazetesi
 • Sabah Gazetesi
 • Sözcü Gazetesi
 • Star Gazetesi
 • Takvim Gazetesi
 • Taraf Gazetesi
 • Türkiye Gazetesi
 • Vatan Gazetesi
 • Yeni Akit Gazetesi
 • Yeni Asta Gazetesi
 • Yeni Şafak Gazetesi
 • Zaman Gazetesi

“ÜÇ FİDANIN ANISINA SAYGIYLA”

Bu haber 279 kere okunmuş. 11/05/2022

 

Deniz GEZMİŞ; "Biz Şahsi Hiçbir Çıkar Gözetmeden, Halkımızın Bağımsızlığı ve Mutluluğu İçin Savaştık!

(Son mahkeme savunmasında)Yaptıklarımızın haklı olduğuna inanıyorum. Halen de bu inancı taşıyorum. Türkiye'nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı ölümden korkmuyoruz.

Onu ancak işbirlikçiler düşünsün ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. "

*********************

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının, 1 Kasım 1968’de Samsun’dan başlayan, 10 Kasım’da Ankara’da Anıtkabir’de sonlanması planlanan “Mustafa Kemal Yürüyüşü”nde Türk Halkına yapılan çağrısı’dır.

"Büyük Türk Milleti! Atatürk için toplanalım!

Mustafa Kemal'in milli kurtuluş idealini yaşatmak için, Mustafa Kemal Devrimine saldıran karanlık güçlere dur demek için, milletçe yabancı uşaklığına düşmekten kurtulmak için, Tam Bağımsız, Gerçekten Demokratik Türkiye için, Gazi Mustafa Kemal’in milli kurtuluşçu saflarında toplanalım!

Yaşasın Türkiye! Yaşasın yarının bağımsız Türkiyesi için mücadele!”

*********************

Can Yücel, seslendi üç fidana...

"En uzun koşuysa elbet Türkiye de Devrim

O, onun en güzel yüz metresini koştu

En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak...

En hızlısıydı hepimizin,

En önce göğüsledi ipi...

Acıyorsam sana anam avradım olsun,

Ama aşk olsun sana çocuk, AŞK olsun!

CAN YÜCEL."

*********************

50 YIL ÖNCESİ ÜÇ YİĞİTİN GEÇİRDİĞİ SON SAATLAR...

DENİZ GEZMİŞ YUSUF ASLAN HÜSEYİN İNAN 5 Mayıs 1972 gecesi Ankara Merkez Cezaevine getirirler. Başgardiyanın odasında Deniz Gezmiş ve savcı bulunmaktadır. Deniz Gezmiş Savcı Sami Uğur'a

"-Bir çay mümkün mü der.

Çayını gardiyanın yardımıyla içer. Elleri arkadan bağlı ayakları prangalıdır.

"-Bizim suçumuz idamı mı gerektiriyor" sorusuna

Savcı "-Bütün bunlar hâlloldu, merciden geçti. Tekrar konuşmak fayda getirmez der. O arada gardiyan Savcının kulağına hocanın geldiğini söyler.

 Deniz Gezmiş

"-Dini telkin istemiyorum"der.

Savcı hükmü okur

"-Bu karar senin için verildi. Biliyorsun değil mi Deniz.

"-Evet biliyorum"

"-O halde son sözün, son arzun nedir?

"-Ben son sözümü sehpada söyleyeceğim. Yalnız müsaade ederseniz Yusuf'la, Hüseyin'i son defa görmek isterim"

Üç arkadaş bir araya geldiklerinde tek kelime konuşmadan birbirlerine sırayla sarılıp öpüşürler. Son kez görüşmenin sessizliği vurmuştur yüzlerine. Deniz babasına son bir mektup yazmak ister. Yusuf Aslan, Hüseyin İnan da babalarına son mektuplarını yazarlar infazlarını beklerlerken konuldukları odalarda. Başgardiyanın odasında Savcı Deniz'e

"-Artık vakit geldi.! Gömleği giydirelim, ha, ne dersin?"der

Gömlek giydirilir.

"-Artık yavaş yavaş çıkalım!..."der

Deniz idam sehpasını devirmek için bekleyen cellatlara;

"-İskemleyi kendim devireceğim kimse dokunmasın"deyip son sözlerini haykırır.

"Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!

Yaşasın marksizmin ve leninizmin yüce idolü, Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği, Yaşasın işçiler köylüler "Deniz'in sesi arkadaşlarına ulaşır

Saat: 01.20dir

Aynı darağacına Yusuf ASLAN getirilir.

"-Ben halkımızın bağımsızlığı için bir defa ve şerefle ölüyorum. Fakat bizi asan sizler, şerefsizliğinizle hergün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika’nın hizmetindesiniz. Yaşasın Devrimciler! Kahrolsun Faşizm"Son sözleridir Yusuf Aslan'ın

Saat: 02.20

Sıra Hüseyin İNAN'a geldiğinde savcı sorar."-Hüseyin yaptıklarından nadim misin?

"-Sadece bir şeye nadimim o da Dört Amerika'lıyı öldürmemiş olmamızdır. Onları öldürseydik belki de başımıza bunlar gelmezdi."

Darağacında celladı sandalyesini çekmeden.

"-Ben hiçbir şahsi çıkar gözetmeden halkın mutluluğu için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım, bundan sonra da bu bayrağı Türkiye halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler ve köylüler! Kahrolsun Faşizm!..."Son sözleri olur

Saat: 03.00 tür

*********************

50 koca yıl geçti aradan Deniz koydu anneler babalar çocuklarının adını. Kız erkek diye ayırmadan... Deniz... Yusuf koydu babalar oğullarının adını... Hüseyin koydu dostları arkadaşları evlatlarının adını, anılarına saygıyla... Ne demişti, son mektubunda; Deniz Gezmiş babasına, kitaplarını küçük kardeşine bıraktığını yazıp; "Kendisine özellikle tembih et. Kardeşimin bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da, bir yerde insanlığa hizmettir." Bilime olan inancını geleceğe aktarmak istediğinde daha 25 yaşındaydı ve darağacına gidiyordu. Coronavirüs günlerinde bilimin başköşeye oturduğu şu günlerde onlar 50 yıl önce bunları söylemişlerdi. Aynı Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi. Atamız ne demişti; "Benim sözlerim, bilimle çelişirse, siz bilimi seçin"!... Bilim ülkemizde şimdi ne durumda? Ölmeden beş gün önce babasından okumak için "Suç ve Cezanın" ikinci cildini istemişti. Kitap okumak, ölüme beş gün kala... İnancım odur ki; sağcısı solcusu, dindarı, ateisti gençler" Deniz gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın kısacık yaşamlarında verdikleri mücadelenin bu günlerde önemini daha iyi anlayacaklardır." Ruhları şad, durağları uçmağ olsun. Işıklarda uyusunlar.

*********************

“HIDIRELLEZ...”

Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in infazları için neden 6 Mayıs seçildi. Allah’ın günü mü kalmamıştı.? Altında bir hinlik olduğunu düşünüyorum. Türk halkının ve Anadolu’nun en kadim geleneklerinden olan Hıdrellez gününü bizlere zehir etmek için seçildiğini düşünmeden edemiyorum. Anadolu kültürünün en sevdiğim yanlarından biridir... Acıyı bal eylemek. Acılarımızı bal eylemek için yüreğimle savaşıyorum.

Yarın Hıdrellezi kutlayacağız... Hıdırellez dileklerim... Yaradanım; "Bu ülkede doğduğum için teşekkür ediyorum.  Evrenin bütünlüğü için tüm dileklerin gerçek olması için teşekkür ediyorum. Sağlık ve esenlik verdiğin için teşekkür ediyorum. Evimizin bereketi, evlatların sağlık ve başarısı için teşekkür ediyorum. Çağdaş bir eğitim dileğim için yardımına teşekkür ediyorum. Ülkem acilen Atatürkçü bir yönetime kavuşsun. Türkiye huzur bolluk ve bereket dolu olsun. Şehitlerimiz olmasın. Dünyamızın huzuru artsın. Emperyallerin tüm hain istekleri gerçek olmasın. Dünyamıza huzur vermeyen hainlerin düşündükleri kendilerine gelsin. Ülkemizdeki mülteciler güzellikle kendi ülkelerine dönsünler. Covit19 kahrolsun gitsin. Eğitimde en büyük başarı bizim olsun. Savaşlar olmasın. Ülkemin Dağları ovaları ağaçları dereleri düşmandan uzak olsun. Hakça bir düzen olsun." Gerisini YARADANIM sen biliyon... Yapılan tüm çalışmalar İnsanlığın hayrına olsun.

FATMA ZEHRA KÖSELEY

YorumlarBu habere hiç yorum yapılmamış     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 10 = ?